Pavel Müller
30.9.2009

JBoss Enterprise PlatformsVe světě Javy jsou stovky frameworků a knihoven. Jak zajistit, aby komponenty Vašeho projektu bezchybně spolupracovaly? Jak instalovat nové verze či bezpečnostní záplaty těchto komponent, aniž by to mělo negativní dopad na zbytek systému? JBoss nabízí různé platformy pro vývoj enterprise aplikací s podporou aplikačního serveru JBoss, Apache Tomcat a několika známých frameworků (Spring, Hibernate).

JBoss

Flexibilita JEE

Vývoj enterprise aplikací na platformě JEE je zajímavý tím, že lze architekturu a použité technologie velmi dobře přizpůsobit charakteristice i potřebám vyvíjené aplikace. Je vyžadováno vzdálené volání? Můžeme použít EJB komponenty. Je potřeba zvládat mnoho současně pracujících uživatelů? Nasadíme aplikační server s podporou clusteru. Píšeme jen jednoduchou webovou aplikaci? Nepotřebujeme plný aplikační server, postačí jednoduchý webový kontejner, např. Apache Tomcat. Ještě větší volnost máme ve výběru knihoven a frameworků. Jenom webových frameworků je v Java světě přes sto a každý má navíc velké množství verzí. Podobné je to i s dalšími oblastmi napříč architekturou aplikace. V dnešní době je většina použitých knihoven open-source, což přináší celou řadu dobře známých výhod, od úspory na licencích až po přístup ke zdrojovým kódům.

Problémy s komponentami třetích stran

Často je obtížné sladit jednotlivé verze open-source komponent a zajistit jejich kompatibilitu. Problémy mohou nastat už během vývoje, především však později při provozu aplikace. Při provozu je potom vhodné mít podporu výrobce a dostávat záplaty na chyby a bezpečnostní rizika. Open-source komunita má obvykle dobrou odezvu na opravy chyb, ale vydává je pouze v nových verzích. To ovšem není úplně vhodné pro již běžící systém, kde taková náhrada za výrazně novější verzi může mít dopady na zbytek systému. Každá použitá komponenta má teké jiný rytmus při vydávání nových verzí, takže není možné dobře plánovat verze aplikace.

JBossEAP

Řešení a podpora JBossu

JBoss již delší dobu řeší tyto problémy a dokonce letos rozšířil svou nabídku na poli vývojových platforem o podporu open-source knihoven a frameworků, které nejsou z jeho dílny, ale jsou hojně rozšířené a populární pro vývoj JEE aplikací. Lze se tak rozhodnout pro JBoss Enterprise platformu nejlépe vyhovující  použitým technologiím a profitovat z aktualizací, oprav chyb, podpory a dalších služeb. Společnost AspectWorks například používá ve velké míře architekturu založenou na Spring Framework, Hibernate a provozovanou na JBoss aplikačním serveru. Nyní jsme schopni mít celé toto portfolio produktů pokryto podporou ze strany JBossu.

JBoss Enterprise Web Server

Tato platforma je zaměřená na dlouhodobou podporu a předvídatelný způsob aktualizace. Kombinuje populární Apache Tomcat s Apache web serverem a konektory, které oba propojují (mod_jk, atp.). Balíček se hodí nejenom pro nejjednodušší JEE aplikace, ale i na tzv. lehké architektury, vyžadující pouze Tomcat server. I na této platformě lze tedy provozovat mission-critical systémy a mít plnou podporu. Více v JBoss Enterprise Web Server datasheet.

JBoss Enterprise Web Platform

Odlehčená varianta JBoss Enterprise Application Platform podporující jednodušší JEE aplikace. Je zaměřená na JEE webový profil a tedy používá JBoss AS bez některých enterprise komponent. Přitažlivé je, že v této platformě je obsažena podpora pro populární frameworky a knihovny jako je Spring Framework, Hibernate, Struts, RichFaces, Google Web Toolkit a další. Lze tak dosáhnout podpory od aplikačního serveru přes všechny důležité aplikační frameworky. Sada frameworků je dostupná i samostatně jako JBoss Web Framework Kit.

JBoss Enterprise Application Platform

Platforma pro vývoj enterprise aplikací podle JEE standardů pro nejnáročnější nasazení. Zahrnuje JBoss aplikační server s podporou EJB, JTA, cluster, distribuované aplikace, asynchronní komunikací JMS, open-source frameworky a další komponenty. Je to nejvhodnější volba v případě vývoje rozsáhlých řešení na založených na JEE a provozovaných na JBoss produktech. Pro velmi důležité provozní systémy je vhodné doplnit tuto vývojovou platformu i o monitorovací nástroje v podobě JBoss Operations Network, zahrnující integrované nástroje pro správu, nasazení a monitorování všech komponent JBoss Enterprise Middleware.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna

Komentáře

Děkujeme za váš komentář
Další
  • uf

    Proc mam dojem, ze poskytujete podporu pro JBoss ? Jinak diky za info. Uf

  • Nojo, ale my ve skutečnosti neposkytujem podporu pro JBoss, jenom školení. Akorát Pavel poslední dobou psal moc PR článků, takže teď všechno co napíše vypadá jako PR článek :-)

  • Pavel Müller

    Článek vznikl jako podklad pro Open-source Bulletin, který vyjde během několika dní. Proto ten PR nádech :) Jinak s JBossem máme dlouholeté zkušenosti a intenzivně ho používáme na projektech. Takže děláme konzultace pro JBoss produkty, podporu první úrovně taky zajišťujeme a školíme JBoss kurzy tady v České Republice.