24.11.2009

JBoss versus SpringJeště zhruba před rokem jsem si myslel, že JBoss a Spring nejdou v ničem proti sobě. JBoss je převážně aplikační server a Spring je framework na snadný vývoj lehčích JEE aplikací. Není přeci problém postavit webovou aplikaci na Spring frameworku a nasadit ji na JBoss server. Dokonce jsme to se svými projekty dělali a děláme i nadále. K hlubšímu zamyšlení na toto téma mě přivedla až jedna ostřejší diskuze během JBoss školení. O co jde? JBoss versus Spring Pochopitelně jedním základním sporem je volba architektury. Zda jít cestou tzv. standardů a zvolit tak architekturu např. JSF, EJB3, JPA a nasadit aplikaci na plnohodnotný JEE aplikační server a nebo jít cestou POJO objektů, Spring kontejneru, Hibernate, AOP zajištujícího middleware služby a celé to nasadit třeba na Tomcat. Až mě překvapuje, kolik Java vývojářů vnímá tuto volbu architektury jako otázku „buď a nebo“. Je skutečně nutné se rozhodnout pro jedno, nebo je Spring skutečně jen framework pro zjednodušení práce s JEE aplikacemi? Dalším a neméně významným třecím místem mezi Springem a JBossem je podle mě konkurence obou komunit. Spring už přece dávno není jen Spring Framework. Je to rychle rostoucí firma, nabízející celou řadu produktů, podobných těm od JBossu. Dokonce takový Spring dm Server je dnes vážný konkurent na poli aplikačních serverů. SpringSource nabízí komerční podporu, nástroje, školení, atd. Na druhé straně JBoss již také není jen server. JBoss Seam je plnohodnotný aplikační framework. Zde už by mohlo být podstatné architektonické rozhodnutí: JBoss Seam nebo Spring Framework? Tímto krátkým úvodem vás zvu na druhé setkání skupiny JBoss User Group, které se bude konat 26.11.2009 od 9 hodin. Na začátku rozvedu výše nastíněná témata JBoss versus Spring a následně bude probíhat diskuze, behěm níž si vyměníme názory a zkušenosti z projektů. Těším se na vaší účast. Update: Ve čtvrtek 26.11.2009 proběhlo setkání skupiny JBoss User Group na téma JBoss versus Spring. Informace o průběhu akce najdete ve zprávě Druhé setkání JBug ČR. Můžete si také stáhnout hlasový záznam [mp3, 13 MB] – omluvte prosím sníženou kvalitu záznamu.

 • Škoda, že je to v tak "blbou" dobu. Pro mimopražské pracující je to v podstatě nedostupné setkání. Nicméně téma zní zajímavě.

 • Rostislav Svoboda

  Je v plánu pořídit audio nebo video záznam ze setkání?

 • Michal Bernhard

  Jj ta doba je silena. Ja jsem z Prahy, ale do mista konani (Dolni Mecholupy) to mam hodinu cesty a 4 prestupy, coz je sileny. Kdyby to bylo v rozumnou dobu (treba od 18oo a vyse), tak tuhle cestovni anabazi rad postoupim, ale takhle rano me to odradilo... Tak snad se to do budoucna zlepsi.

 • spring

  spring rulez B-)

 • Dave

  Take se primlouvam za nejaky zaznam setkani, v uvedenou dobu se nemuzu zucastnit.

 • Pokud jsou moje informace správné, přinejmenším částečný videozáznam bude. Jak ho dostanu, zveřejním tady na blogu nějaký report i s tím videem.

 • Dostal jsem videozáznam diskuse, ale byl bohužel ve velmi špatné kvalitě. Vytáhl jsem z něj tedy aspoň zvukovou stopu a tu si můžete stáhnout ( /download/jbug-2.mp3 ).