Richard Šerý
3.12.2010

3 důležitá nastavení PhotoshopuDěláte-li grafický návrh webu v Photoshopu, měli byste dodržet několik základních pravidel. Proč? Pokud je dodržíte, bude kodér schopen větší část Vašeho návrhu převést na web s přesností na pixel. A to se vyplatí.

Pravidlo první: 96 DPI

Většina návštěvníků současných webů má na počítači nastaveno „rozlišení“ 96 DPI. Nic na tom nezmění fakt, že tato hodnota DPI je naprostý nesmysl (viz www.unleash.com/knpepper/dpi/). Pro nás je podstatné, že když si nastavíme v Photoshopu 96 dpi, velikost písma v typografických bodech (pt) bude odpovídat velikosti písma v pt na monitoru. Jinými slovy, když grafik nastaví v návrhu velikost písma na 9pt a kodér nastaví v CSS také 9pt, bude písmo ve stránce stejně velké jako v grafickém návrhu.

Pravidlo druhé: 960 x 580 px

Velikost plátna, na kterém budete grafický návrh dělat, nastavte na 960 x 580 px. Proč zrovna takto podivné číslo? Při tomto rozměru stránky je vysoká pravděpodobnost, že návštěvník uvidí vše. Jestliže byste udělali návrh větší, část obsahu by byla skryta „za ohybem“ stránky (viz mírně zastaralý článek Browser size does matter – Actual numbers – rozlišení 1024×768 již zdaleka není tak rozšířené jak článek uvádí). Při rozlišení 1024×768 byste si mohli dovolit šířku až 1000 px, ale 960px je číslo snadno dělitelné třemi, a mřížka se třemi, šesti či dvanácti sloupci je častá a oblíbená. Jakmile navrhnete základ pro rozlišení 960 x 580 px, nezapomeňte plátno zvětšit a namalovat, jak má stránka vypadat ve větším rozlišení.

Pravidlo třetí: písmo

Donedávna na webu jednoznačně platilo, že můžete použít jakékoli písmo, pokud je to Helvetica (případně Arial, to je totéž). Ačkoli dnes to už tak úplně neplatí, stejně zvažte, jestli u ní nezůstat. Je to písmo čitelné a nezabere tolik místa jako Tahoma. Na hladký text nepoužívejte patkové písmo, jeho čitelnost je na monitoru horší, nepoužívejte ani kurzívu (kromě horší čitelnosti přináší i technické obtíže) a podtržení používejte výhradně na označení odkazů. Co se týče velikosti písma, dejte pozor na čitelnost. Velikost 8pt je na obrazovce pro mnoho lidí na dolní hranici čitelnosti, nikdy nedělejte nápisy menší. Pro menší písma doporučuji vypnout antialiasing, připraví Vás to na tu horší variantu zobrazení. Některé obstarožní prohlížeče totiž antialiasing nemají vůbec, jiné zase pro lepší čitelnost u menších velikostí písma antialiasing vypínají. Uděláte o tak, že nastavíte antialiasing na „žádný“, případně „none“.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna

Komentáře

Děkujeme za váš komentář
Další