Luboš Račanský
24.2.2012

Eclipse efektivně (4.)K psaní seriálu Eclipse efektivně nás motivuje pozorování, že někteří (i zkušení) vývojáři nejsou dostatečně efektivní při práci s Eclipse IDE. Možná, že některé tipy, které našim stážistům vtloukáme do hlavy, se budou hodit i vám. Tentokrát se zaměřím na to, jak získat přehledný výpis chyb. Dále nastavení generování metod equals a hashCode. Nechybí vám, že content assist nenabízí statické importy? Víte, že find dialog dokáže hledat zároveň jak píšete? Nakonec se naučíme kouzlit s řádky.

Problems View

V ideálním případě by měl být workspace bez jakýchkoliv chyb a varování, jenže v praxi se vám dostane pod ruku všelijaký kód. V záplavě chyb pak potřebujete rozeznat, která chyba je ještě „dobrá“. Osobně mám Problems view zapnuté na Group By -> Java Problem Type. Kdy naposledy jste měli ve workspace otevřený jen jeden projekt? Na přehlednosti nepřidá, když se chyby sesypou na jednu hromadu. Pomůže zapnout Show -> Error/Warnings on Project, což umožní zobrazit chyby pouze z aktuálního projektu.

Checkstyle – Need Braces

Jistě každý blok za if výrazem dáváte do složených závorek. O to víc vás pak musí rozzlobit, že CheckstyleSonaru hlásí: Checkstyle Need Braces (‚if‘ construct must use ‚{}’s.) Příčinou bude s největší pravděpodobností automaticky generovaný kód (kdo by ho kontroloval) metod equals a hashCode. Přitom stačí zaškrtnout volbu Use blocks in ‚if‘ statements

Content assist – Import static members

Nevím jak vás, ale mě při psaní testů v Eclipse vytáčelo, že mi ctrl + mezerník (content assist) nenabízí assertXXX. Musíte si ručně nastavit oblíbené statické importy, které má content assist nabízet. Někteří kolegové mají sice proti konstruktu statických importů námitky, ale zdá se mi, že kód je pak méně ukecaný.

Find/Replace

Občas vídám programátory, jak ve Find dialogu napíšou hledaný řetězec, kliknou na tlačítko Find. Následně zjistí, že se přepsali, tak řetězec opraví a opět kliknout na tlačítko. Hrůza! Téměř stále mám zaškrtnutou volbu Incremental, což znamená, že se řetězec vyhledává zároveň jak píšu. Find dialog má ještě jednu šikovnou volbu a to Wrap search, která způsobí, že když hledání dojde na konec stránky, tak pokračuje opět od začátku.

Kouzla s řádky

Někdy se mi zdá, že se programátoři chtějí klávesovými zkratkami ctrl + C, ctrl + X a ctrl + V uklikat k smrti. Za domácí úkol doučit.

Duplikovat řádek
ctrl + alt + šipka nahoru/dolů
Posunout řádek
alt + šipka nahoru/dolů
Smazat řádek
ctrl + D

Závěr

Věřím, že pokud jste výše zmíněné postupy neznali, tak si je rychle oblíbíte. Mohly by vás zajímat i předchozí díly seriálu Eclipse efektivně.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna

Komentáře

Děkujeme za váš komentář
Další
  • Martin V.

    Mala poznamka, pri pokusu o duplikaci radku (Ctrl + Alt + sipka nahoru/dolu) se mi otocil obraz vzhuru nohama, takze si predtim vypnete nebo prenastavte Nvidia tool.

  • Hezky clanek Lubosi, kratce me k tomu napada nastaveni generovani metody toString() na ToStringBuilder od commons.lang a FEST Asserts (lepsi assertThat) do statickych importu Contant Assistant. Cus

  • Tomas Bilka

    Supr, diky za ukazani, ty staticky importy jsou kouzelny (mimo jine). to Martin V: yep, to samy pro intel drivery, taky jsem to hledal

  • Roman Dircenkov

    Light alternativa k incremental v dialogu find, je Ctrl + J, Ctrl + Shift + J - "incremental find next a previous", (při opětovném stisku skáče na další výskyt, při posledním výskytu upozorní a skočí na první).