Luboš Račanský
18.10.2012

Eclipse efektivně (5.)Podle trefné kompetenční matice programátoři na úrovni nula (v asymptotické složitosti vyjádřeno 2n) používají svoje IDE jako textový editor. Mírně pokročilý (n2) již dokáží najít něco v menu. Pokročilý (n), znají většinu zkratek a profíci (log n) zvládnou do svého IDE napsat i plugin. I když jsem si poslední dobou oblíbil především IDE IntelliJ IDEA, tak občas nezbývá než si plivnout do dlaní a vzít za vděk Eclipse, respektive STS (Spring Tool Suite). Chtěl bych vám představit další zkratky a nastavení, které takřka denně používám a které vás zařadí právě mezi pokročilé.

Jak se dostat na implementace

Jistě v rámci OOP hojně používáte rozhraní. Pakliže chcete zobrazit či skočit do implementace, slouží k tomu zkratka Ctrl + T Obdobně klávesa F4 zobrazí vedle Package Exploreru stromovou hierarchii.

Pohyb v kódu

Nejraději bych tuhle zkratku zamlčel, ale může se vám v legacy kódu stát, že se musíte pohybovat ve třídě délce několika stovek řádků. Zkratka Ctrl + L vyvolá dialog, kam napíšete číslo řádky, na kterou chcete skočit. Když už jste dostali do ruky takový kód, tak nešetřte s refaktorováním typu Extract Method, zkratka Alt + Shift + M View Outline (přehled fieldů, metod…) mám vypnuté, zbytečně mi zabírá místo na monitoru, ale často ho vyvolávám pomocí zkratky Ctrl + O. Pokud zkratku stisknete opakovaně, vám Eclipse zobrazí/skryje i fieldy a metody předků.

Ladění

Asi kvůli výkonu má Eclipse ve výchozím nastavení omezenou délku výstupu konzole. To pak hledáte v logu příčinu chyby a ona tam není. Proto omezení konzole vypínám. K zakomentování vybraných řádků (java, xml, properties….) slouží zkratka Ctrl + Shift + C TODO a FIXME jsou dobrým nástrojem k tomu, když máte rozpracovanou úlohu, abyste si poznamenali úkoly, na které nemáte zapomenout. Je sice dobrým zvykem je necomitovat, ostatně statická analýza kódu by vám za to měla vyčinit, ale ne všichni jsou si toho vědomi. Proto za TODO pište autora (změňte si šablonu) a konkrétní úkol. Ve view Tasks si pak můžete zapnout filtr jen na své úkoly.

Podmíněné breakpointy

Martin Fowler sice řekl, že kdykoliv jste v pokušení vypsat něco na konzoli nebo debugovat, měli byste napsat místo toho test. Každopádně chápu, že někdy zbytí a debugovat musíte. A když je navíc breakpoint například uvnitř for cyklu a vás zajímá až několikátá iterace, tak několikrát zbytečně mačkáte klávesu F8 a nakonec můžete stav, který vás zajímá, přejet. Řešením je podmíněný breakpoint.

Kontextová nápověda

Kontextové nápovědě jsme se věnovali hned v prvním dílu seriálu. Ovšem nezmínili jsme jednu vychytávku. Zkratka Ctrl + Mezera vám například u fragmentu System.out.p nabídne několik variant a na Enter doplní celé volání metody včetně závorek a v nich parametr. Jestliže už na řádku závorky s parametrem máte, např System.out.p("Hello World!"), tak nemačkejte Enter, museli byste zbytečně mazat. Stikněte místo toho Ctrl + Enter, Eclipse pak doplní jen část po závorky.

Pom editor

Maven plugin ve výchozím nastavení otevírá pom.xml se záložkou Overview. Nejčastěji chci ovšem ručně upravit jeho kód, brzdí mě to proto o jedno kliknutí myši. Vše vyřeší volba v nastavení Open XML page in the POM editor by default

Seznam perspektiv

Už jsem zmiňoval, že šetřím na obrazovce místem. Proto mám u seznamu perspektiv vypnuté popisky, zůstanou tam tak jen důvěrně známé ikony.

Závěr

Věřím, že pokud jste výše zmíněné postupy neznali, tak si je rychle oblíbíte. Mohly by vás zajímat i předchozí díly seriálu Eclipse efektivně.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna

Komentáře

Děkujeme za váš komentář
Další