Richard Šerý
8.11.2013

Radar č.5: stroj časuPáté technologické setkání RADAR se konalo 24. 10. 2013 v restauraci Zapomenutý Čas. A kolem času se tak či onak točily i jednotlivé přednášky. Zvlášť technologie Chronon by neměla uniknout vaší pozornosti.

Chronon: stroj času pro Javu

chronon_systems2

Chronon je nástroj, který nám umožní „nahrát“ běh Javovské aplikace (např. webového serveru) a pak se v něm vrtat: trasovat kód, přidávat logovací příkazy, vyhledat výjimky které nastaly, sledovat hodnoty proměnných…

Jak to funguje? Když Chronon pustíte (a dá se pustit i na běžící webovou aplikaci bez restartu serveru), začne zaznamenávat vše co se děje do souboru. Tento soubor pak můžete otevřít v Eclipse pomocí pluginu Chronon Time Travelling Debugger. Ladění připomíná obyčejný debugging na jaký jste v Eclipse zvyklí – vidíte kód, můžete dělat breakpointy, přidávat logovací příkazy, sledovat stavy a výjimky, procházet jednotlivá vlákna tak jak skutečně proběhly atd.

Chronon vypadá jako vynikající ladicí nástroj zejména pro těžko reprodukovatelné chyby nastávající jen na určitých prostředích nebo ve specifických situacích. Prohlédněte si videa.

DCC: jak úspěšně zvládnout FTFP projekt

Roman prezentoval velmi úspěšný projekt pro velkého zákazníka. Implementovali jsme administrační rozhraní pro systém, který zajišťuje komunikaci velké logistické společnosti s klienty ve většině zemí světa. Aplikace DCC, kterou jsme vyvinuli, zajišťuje správu integrací zákaznických systémů s backendy této společnosti.

Vývoj probíhal po předem naplánovaných čtrnáctidenních „sprintech“ s pravidelnými ukázkami pro management zákazníka. Opět se prokázalo, že ani pečlivě vypracovaná analýza není nikdy dokonalá a že stálá komunikace se zákazníkem i koncovými uživateli je životně důležitá. Naštěstí, v tomto projektu spolupráce fungovala velmi dobře a na výsledku to bylo znát. Romanův tým byl tak úspěšný, že zákazník již objednal další dva projekty většího rozsahu.

GIT: efektivnější správa verzí?

Se zvyšujícími se požadavky na kvalitu a vyšším počtem releasů se zvyšují i požadavky na verzovací systém. Systém Subversion, který používáme, už nestačí. Protože uvažujeme o přechodu na GIT, Josef nám představil některé strategie, jak GIT používat. Zatím není úplně zřejmé, zda GIT opravdu ušetří tolik času, aby se přechod vyplatil, ale shodli jsme se, že workflow typu „stash“ je pro nás zřejmě to pravé.

PAAS: webový server rychle a v cloudu

Platform as a service (PAAS) jsou cloudová řešení, hodící se zejména pro menší „projekty na míru“. Protože takové věci občas děláme, podělil se s námi Čeči o svoje zkušenosti s různými PAAS platformami, jako je např. CloudBees, Heroku , CloudFoudry a Open Shift.

Narozdíl od IAAS, řešení typu PAAS šetří hodně času a práce s instalacemi a administrací našich aplikací. Jednotlivá řešení poskytují Continuous Delivery , která umožní aplikace dostat co nejdříve do testu či produkce. Velkou výhodou je dále i rostoucí ekosystém, umožňující snadno integrovat další služby, jako třeba automatizované testovaní pomocí Selenium testů či zátěžové testovaní pomocí JMeteru, prohledávání logů nebo třeba online monitoring aplikace. Platformu je však třeba pečlivě vybírat, protože to s sebou přináší také značná omezení, třeba nemožnost přístupu na filesystém. Je nutno vždy vybírat podle toho, co daná platforma nabízí.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna

Komentáře

Děkujeme za váš komentář
Další
  • Lukas

    Pouzivate Chronon pravidelne ?

  • Zatím Chronon nepoužíváme na projektech, ale silně o tom uvažujeme. Proto byla i tahle prezentace. Musíme si to pořádně osahat. Teď to znova zkoušíme na jedné aplikaci v produkci.