Monika Vavrikova
3.1.2018

Letní stáž v AspectWorks aneb „Z vejšky do školky“

aspectworks stáž

Studentskou stáž v létě 2017 absolvovala také Eliška Bušáková. Jak popisuje celé toto období najdete v našem druhém článku.  (První  článek jste si mohli přečíst na konci loňského roku zde: „Moje dojmy zo stáže v AspectWorks„)

„Jak jsi se o stáži dozvěděla? Co od ní očekáváš? Proč zrovna naše firma?…“ Nevím už, jakou odpověď jsem si vymyslela, když mi tyto otázky byly na pohovoru položeny. Pravda je taková, že učení na zkoušku z matematiky mi poskytlo tolik prostoru k prokrastinaci, až jsem s údivem zjistila, že jsem se právě přihlásila na letní stáž do AspectWorks.

Po prváku na informatice jsem přeci ještě příliš velký zelenáč na to, aby mě na stáž přijali

Paniku z toho, co jsem to udělala a že se připravím o poslední volné léto, střídá úleva. Buď v klidu, říkám si, po prváku na informatice jsi přeci ještě příliš velký zelenáč na to, aby tě na stáž přijali.

Pozvání na pohovor, které přišlo po pár dnech, mě proto docela překvapilo. Připravena na odmítnutí po tom, co proklepnou mé znalosti, přicházím do Aspectu s potutelným úsměvem a klidem – jdu to sem pouze ze zvědavosti omrknout. Omyl! Pár minut a vše je jinak. Úvod, prezentace firmy, osobní pohovor s Bárou a Bárou (Recruitment Managerky), Tom (Delivery Manager) – a já mám jasno. Tady chci pracovat.

Stala jsem se součástí Salesforce týmu

V červenci se stávám součástí Salesforce „školky“ v AspectWorks spolu s dalšími třemi studenty (AspectWorks otevíral také Java školku). Nadšení střídá strach a pochyby, zda to byl dobrý nápad. Že jsem své první „Hello world!“ napsala přesně před rokem, se raději nikomu nezmiňuji. O Salesforce nevím nic a prvních pár dnů tu slýchám podezřele často slova, kterým nerozumím. Ale kolegové nás v tom nenechali.Ostatně není to poprvé, co školku organizují. První týden školení je za námi – seznamování se se Salesforce, administrace, první trailheady, spousta klikání. No, nejsem sama, komu z toho jde tak trochu hlava kolem. Postupně se ale začínáme orientovat. Kdy ale budeme konečně něco programovat?

Po mnoha školeních jdeme rovnou do reálného projektu

Dočkali jsme se hned následující týden, který patřil právě vývoji v rámci Salesforce. Pro mě spousta nových věcí. Po „klikacím“ týdnu chytám druhý dech a vše se nadšeně učím. Když se týden chýlí ke konci, začínám opět pociťovat hrůzu. To nám teď jako přidělí nějaký projekt? Vždyť já ještě nic neumím!

Od třetího týdne pracujeme na projektu pod vedením Andrewa (našeho teamleadra). Teda, „pracujeme“… Jako správní předškoláci jsme z toho všeho byli patřičně zmatení. Stávající projekt budeme postupně předělávat do rychlejší a modernější verze – lightningu. Ten ovšem součástí našeho školení nebyl. Andrew nám naštěstí velmi pomáhá se zorientovat. Dává nám dílčí úkoly a především nezbytný čas. Nejdříve se totiž musíme naučit s ligthningem pracovat. Většinu týdne tak trávíme s trailheady zaměřenými na věci, které budeme v projektu potřebovat.

Ve čtvrtém týdnu jsme se seznamovali s projektem, nastavovali potřebné programy a přístupy, analyzovali kód a dělali první nesmělé zásahy,…


Teď už vím, co bych odpověděla na otázku: „Proč právě AspectWorks?“

Pár týdnů uplynulo a my máme za sebou kus práce. Na sobě i na projektu, který každým dnem půjde do světa. Strach o něj nemám, protože tady v AspectWorks se opravdu hodně dbá na kvalitu. Myslím si, že mluvím za všechny studenty, když řeknu, že nás stáž neskutečně posunula. Jednak v technických dovednostech jako takových (Salesforce je hodně specifická platforma, kterou jsem si já osobně velmi oblíbila), a pak (zprvu obávaný) lightning se stal mým oblíbencem. Pracovali jsme v apexu, javascriptu, html a CSS, takže ani ten z nás, kdo by se v budoucnu vydal jiným směrem, tu čas rozhodně nemarnil.

To ale není to jediné, co nám stáž dala. Pracovali jsme v týmu na reálném projektu, takže jsme se museli naučit zodpovědně kooperovat a komunikovat, ale také si pomáhat. Zkrátka prožili jsme tu společně mnoho situací, které vysokoškolská semestrálka prostě nezprostředkuje. Čeho si ale na celé stáži snad nejvíce vážím já, je ten kolektiv, jehož součástí jsme se stali. Bude to znít jako klišé, ale jak se stáž blíží ke konci, já vím, že jsem byla ve správný čas na správném místě. Poznala jsem firmu, ve které chci pracovat. A až se mě někdo z nich znovu zeptá: „Proč zrovna naše firma?“ vím přesně, co odpovím.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna

Komentáře

Děkujeme za váš komentář
Další