Markéta Hauserová
20.3.2019

O Salesforce s lidmi z AspectWorks III.díl: Studentská stáž

studentská stáž

Cesty do AspectWorks jsou různé a vedou i přes studentské stáže. V červenci otevřeme již 9. ročník a dnes Vám přinášíme rozhovor s naší milou kolegyní Eliškou „Elvírou“ Bušákovou, která může především studentům a juniorním kandidátům více říct o tom, jak to u nás chodí.

  • Jaká byla Tvoje cesta do našeho Salesforce týmu?

Má cesta do AspectWorks a k samotnému Salesforce započala letní stáží, kterou pro studenty Aspect každoročně pořádá, a otevírá tak dveře do týmu Java i Salesforce vývojářům. Přestože jsem v té době měla za sebou pouze první ročník studia informatiky, byla jsem vybrána a pro mě a dalších 7 studentů tak začalo první profesní dobrodružství. A podle všeho se mi zalíbilo, protože pokračuje doteď :-).

  • Co tě na Salesforce baví?

Nejvíce mě baví filosofie Salesforce, mohu-li to tak nazvat, jako taková, kdy řešení nezačíná od píky, ale právě naopak! Platforma Salesforce nabízí neuvěřitelné množství již připravených funkcionalit a snadno konfigurovatelné logiky. I samotný vývoj jde velmi svižně, zejména v Lightningu. Ten nabízí mnoho komponent, takže i vývoj, tedy čisté programování na míru požadavkům zákazníka, je radost – to je také hlavní náplní mé práce. Programuji od backendových věcí v Apexu po frontend v Lightningu (tedy v Javascriptu)

  • V čem ti vyhovuje práce v AspectWorks?

Troufám si tvrdit, že málokde se člověk setká s natolik otevřeným a rozjařeným kolektivem jako u nás. Je na denním pořádku, že si ze sebe i po sobě střílíme (samozřejmě pouze slepými, tedy pěnovými, náboji z nerfky). Mně to vyhovuje, ale pravdou je, že taková atmosféra asi není pro každého. Ostatně na různých Salesforce setkáních, kterých se s kolegy občas účastníme, se nemohu zbavit dojmu, že jsme banda tak trochu z divokých vajec :-). Čeho si ale cením asi nejvíce je to, že ať už řeším jakýkoli problém, vždy se najde někdo, kdo mi poradí.

  • Proč bys studentům doporučila naši letní stáž?

Protože se toho spoustu naučí. Od programování v Apexu (Java-like jazyk), přes Javascript po HTML, CSS a mnohé další. Našim stážistům se věnuje parta profesionálů a zároveň super lidí, kteří jim rozhodně mají co předat. No a po sérii školení začnou stážisté pracovat na reálném projektu. Zodpovědnost, komunikační dovednosti a další soft skills, které přirozeně začnou challengovat a rozvíjet, to jim žádná semestrálka nedá. S většinou absolventů stáže navíc následně AspectWorks navážeme další spolupráci. A kdo se chystá udělat díru do světa, může se o tom, že jako Salesforce Developer najde uplatnění po celém světě, snadno sám přesvědčit na jakémkoli pracovním portálu.

Zkrátka se včas přihlaste, protože se vám u nás bude líbit a nebudete litovat :-).

  •  Jak bys popsala náš SF tým a kdo je v něm pro Tebe hlavní oporou?

Po profesní stránce bych si nemohla přát lepší tým, kam můžete jako „mládě ze školy“ nastoupit. Opravdu velmi dbáme na kvalitu odvedené práce. Dohlíží na ni zejména skupinka „stařešinů“, kterou tvoří dva architekti a jeden senior developer. Ti nad ostatními drží dohled, zavádí standardy, dělají code reviews a v neposlední řadě vyvíjí, jednoduše řečeno, knihovnu funkcí, která všem ostatním urychluje práci a vnáší do všech našich projektů určitý standard, který oceníme jak my, tak i koncový zákazník.

Mám-li jmenovat mou hlavní oporu, je jí stařešina Tezi, vedle kterého sedím a on tak nemá příliš možností mým zvídavým otázkám uniknout. Navíc disponuje dostatkem trpělivosti i odpovědí :-).

Studentské stáže se zaměřením na Salesforce nebo Javu letos startují 8. července. Budou trvat 3 měsíce. Úspěšným absolventům pak rádi nabídneme stálé pracovní úvazky! Sledujte naše kariérní stránky, kde se dozvíte více nebo nás rovnou kontaktujte na e-mail: marketa.hauserova@aspectworks.com.

PS: Díky Elišce za spolupráci!