Jakub Ferschmann
Senior Java developer

Špagetový kód neděláme

Špagetový kód neděláme. Ono je poměrně jednoduché něco napsat, a pak to nespravovat. Ale napsat to tak, aby to fungovalo a aby se v tom cizí člověk vyznal, to už vyžaduje zkušenosti a kumšt.

Už několik let hledám způsoby, jak u našeho klienta Air Bank převádět byznysové nápady do IT infrastruktury. S mojí prací se setkáte v podstatě kdykoli, když žádáte o nějaký produkt. Když si třeba zakládáte účet, procházíte takovým průvodcem. A systém, který na pozadí řídí, jak na sebe jednotlivé kroky navazují, AMS, to jsem dělal já.

Asi to znáte. Při vývoji softwaru pořád řešíme střet mezi architekturou systému a zadáním – rychle, levně a jednoduše. Čím víc sahám do kódu, tím roste riziko chyb. Mám ale ve firmě takové podmínky, že se teď můžu soustředit na to, abych mohl ty největší dluhy z vývoje dotáhnout. Moje práce totiž musí být kvalitní.

V AspectWorks mám výborné předpoklady i pro vzdělávání. Před pár měsíci jsem si udělal certifikaci na Java Persistence API a mám teď vyhlédnuté kurzy JaveServer Faces a Spring Framework. Nastudovat si to musím sám, ale firma mi zkoušku zaplatí. Není vůbec na škodu mít nějaký glejt, že své práci rozumím.

 

jakub